Türk vatandaşlığı için akıl almaz tez: 80 bin dolarla sağlanıyor

Halk TV’de İpek Özbey’in hazırlayıp sunduğu ‘Kadraj’ programına CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre konuk oldu. Emre, Türkiye’de 250 bin dolar veren birinin vatandaş olabileceğini hatırlatarak “Aslında bu 250 bin dolar uygulanmıyor. Fiilen 80 bin dolar, 100 bin dolar; aracı kişilere haricen ödenen 15-20 bin dolarlarla daha yüksek gösterilip bu sağlanıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Türkiye’de son 8-9 yılda 9 milyonluk bir nüfus artışı olduğunu ve bu dönem içerisinde 2,5 milyonluk bir konut artışı sağlanması gerektiğini ifade etti. Aynı dönem içerisinde 6 milyonluk konut yapıldığını belirten CHP’li Emre, “Hal böyleyken nasıl oluyor da konut ihtiyacı baş gösterebiliyor. Konut sayıları fazla, tersine başka bir kriz çıkacak gibi düşünürken nasıl bu hale geldik?” dedi.

“Bizde bir tane ekonomist var, o da Recep Tayyip Erdoğan. Ne derse o oluyor, kimse ona itiraz edemiyor. Merkez Bankası başkanları değişiyor, maliye bakanları değişiyor. Bir şey tutturmuş onun üzerine gidiyor” diyen Emre piyasayı bir kez bozduktan sonra nereye gideceğini kestirmenin mümkün olamayacağını söyledi.

İnsanların birikimlerini bankada tutmaktan ‘Başına bir şey gelir mi’ diye endişe duyduğunu, bu endişeye de Türkiye’de geçmişte yaşananların neden olduğunu aktaran Emre, “İnsanlar mevcut piyasayı bozduğunuz için korkuyla emlak alma yarışına girmiş durumda. Burada yabancı satışı da büyük problem” dedi.

Emre sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada görünmeyen ya da bu rakamlara yansımayan şöyle gerçekler var. İstanbul’da yaklaşık 550 bin Suriyeli var. Bu insanlar geldiler, ev kuruyorlar, yaşam kuruyorlar. Bu nedenden dolayı da bir sıkışmanın gerçekleştiğini görüyoruz. Tek bir sebep söylemek çok zor, ana sebep Recep Tayyip Erdoğan”

‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı adeta ortaya düşmüş’

Bugün Türkiye’de kağıt üzerinde 250 bin dolar veren birinin vatandaş olabileceğini hatırlatan Emre, dünyada böyle bir uygulamanın örneğinin olmadığını ifade etti.

Emre daha sonra ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında bu 250 bin dolar da uygulanmıyor. Fiilen 80 bin dolar, 100 bin dolar; aracı kişilere haricen ödenen 15-20 bin dolarlarla daha yüksek gösterilip bu sağlanıyor. Sahada gezdiğimizde, emlakçıları ziyaret ettiğimizde, emlak odasından yetkililerle görüştüğümüzde bize aktardıkları bilgilerle bunu söylüyoruz. Bizzat yerinde ziyaret ettiğim emlakçılardan böyle dönüşler alıyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı adeta ortaya düşmüş, elden ele geziyor. Parayı veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alır duruma gelmiş vaziyette”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir