Seyahat Davası’ndaki kararlar protesto edildi

Gezi Davası’nda alınan kararlar Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla protesto ediliyor. Taksim’de bir araya gelen vatandaşlar “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı. Birçok kişi gözaltına alındı.

Gezi Davası’nda hapis cezası kararlarının ardından Çağlayan Adliyesi önünde adalet nöbeti başlatan Taksim Dayanışması, bugün saat 19.00’da Beyoğlu’da yapılacak protestoya çağrı yapmıştı.

Taksim Dayanışması’nın, Gezi davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku, Yiğit Ali Ekmekçi, Ali Hakan Altınay ve Şerafettin Can Atalay hakkında 18 yıl hapis cezası verilmesinin ardından, yaptığı çağrının ardından akşam saatlerinde vatandaşlar Taksim’de toplandı.

Taksim İpek Sokak’ta bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin önünde saat 19.00’da bir araya gelen vatandaşlara polis dağılmaları konusunda anonslar yaptı.

“Her yer Gezi her yer direniş”, “Hükümet istifa”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde polis yoğun önlem aldı.

Taksim’de, Cihangir’de polis müdahalesi oldu. Taksim’de 4 kişi gözaltına alındı.

Eyleme CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, SOL Parti PM üyesi Alper Taş ve Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da katıldı.

Burada okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Hukuka güvenin iyice azaldığı, mahkemelerden adalet çıkacağına dair inancın zayıfladığı ülkemiz; Gezi davasında açıklanan kararlar sonrasında dün itibariyle ranta karşı çıkıp, doğanın talanına itiraz edenlerin , hayatımıza müdahale etme diyen milyonların sesine ses olanların, Gezi Parkı park olarak kalsın diye çabalayan mimar, şehir plancı ve avukatların ‘ağırlaştırılmış müebbet ve ağır hapis’ ile cezalandırıldığı bir ülke haline geldik.

Gezi Parkı olarak kalsın diye, Taksim Dayanışması bileşenleri ile birlikte ilk günden itibaren Mimarlar odası adına mesleki ve yasal girişimleri başlatan Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu sekreteri mimar Mücella Yapıcı; mevcut yasa ve yönetmeliklere uymayan kararlara karşı Şehir Plancıları Odası Başkanı olarak itiraz dilekçeleri yazan Şehir Plancıları Odası dönem başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar odasının yetkili avukatı olarak Gezi Parkı’na dair bütün davaları açan ve takip eden avukat Can Atalay ile birlikte hukuksuz davada yargılanan Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin 18’er yıl ağır hapis ile cezalandırıldığı, 4.5 yıldır kanıtsız, tanıksız hapis yatırılan ve hepsinin ötesinde Gezi sürecinde parka birkaç kez uğradım diyen Osman Kavala’nın ise Gezi üzerinden ‘Darbeye teşebbüs’ gibi absürt bir itham ile ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ cezası aldığı bir ülkenin yurttaşları haline geldi.

‘Müebbet hapis cezaları ile korkutulmaya çalışıldığı bir ülke haline geldik’

Polis tutanaklarına göre en az 3.5 milyon insan Gezi’ye gelen destekleyen, mesaj atan, börek getiren, revir kuran, kütüphane yapan, yeryüzü sofrası açan, şarkı söyleyen, tiyatro sergileyen, dans eden hatta ağaçlara sarılan milyonların ‘müebbet ve ağır hapis’ cezaları, ile korkutulmaya çalışıldığı bir ülke haline geldik.

Tek adam rejiminin ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemelerin hukuksuz, tanıksız, kanıtsız, keyfi ve tutarsız kararlar aldığı bir rejimde, demokrasinin kuvvetler ayrılığının ve en temel anayasal hakların yok sayıldığı bir ülke haline geldik.

‘Bu vahşete isyan edenlere hapis cezaları verilebildiği bir ülke haline geldik’

Sadece Gezi Parkı’na değil, Kazdağları’ndan Cerattepe’ye, Kuzey Ormanları’ndan Salda Gölü’ne kadar yeşile doğaya sahip çıkan gençlerin ve çevre örgütlerinin düşman görüldüğü bir ülke haline geldik.

Gezi Parkı’na sahip çıktığı için, ‘yaşamıma daha fazla karışma’ dediği için Gezi direnişi sırasında polis şiddetiyle hayatını kaybeden katillerinin aklandığı, bu vahşete isyan edenlere hapis cezaları verilebildiği bir ülke haline geldik.

Gezi’de gür sesiyle ‘biz de varız’ diyen kadınların, LGBTİ+ bireylerin taleplerinin yok sayıldığı, cinayetlere kurban gitmelerine ses çıkarılmasının engellendiği bir ülke haline geldik.

İşçilerin ekmeğine, köylülerin ürününe sahip çıkmasının istenmediği, hayatın pahalı, emeğin ucuz olduğu bu düzenin sorgulanmasını emeğin karşılığını talep etmek için ses çıkaranların vatan haini olarak görüldüğü bir ülke haline geldik”

Okunan basın açıklamasının ardından dağılan gruplara polis müdahale etti. Gazeteci Umut Taştan’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi. DİSK Basın-İş “Beyoğlu, Cihangir’de Matara sokaktan ters kelepçe takılarak gözaltına alınan Umut Taştan serbest bırakılsın” dedi.

Dün sonuçlanan Gezi Davası’nda Osman Kavala hakkında müebbet hapis cezası, casusluk suçlamasından beraat kararı verilmişti. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye de 18’er yıl hapis cezası verilmiş, hepsinin tutuklanmasına karar verilmişti.

Ankara’da da eylemler yapılıyor

Başkent’te de Gezi Davasına tepkiler büyüyor. DİSK, KESK, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Gezi Parkı Davası’nda verilen kararları, Ankara Ulus’ta dava kararını protesto etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir