Saymaz: Polis Kaftancıoğlu’nu bulduğu yerde gözaltına alabilir

Gazeteci İsmail Saymaz Konuşmasak Olmaz programında , CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay’ın onadığı karara ilişkin son dakika bilgisi verdi. Saymaz, polisin Kaftancıoğlu’nu bulduğu yerde gözaltına alınabileceğini ifade etti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı. Hapis cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu’na siyasi yasak kararı uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Kararın ardından bir çok kesimden Kaftancıoğlu’na destek geldi.

Halk TV ekranlarında yayınlanan Kadri Gürsel ve İsmail Saymaz’ın sunduğu Konuşmasak Olmaz programında konu masaya yatırıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bugün, millet bahçesi projesinin yapımı için iş makinelerinin girdiği Atatürk Havalimanı’na gitti. Kaftancıoğlu’nun Atatürk Havalimanı’nda olduğu sürede avukatlarının adliyede olduğunu ifade eden Saymaz şunları dile getirdi;
“Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar Yargıtay tarafından onandı. 4 yıl 11 ay 20 gün. 3 suçlamadan verilen cezayı onadı. Bu ceza onandığı için özellikle Cumhurbaşkanı’na hakaretten aldığı cezasında benim ulaştığım yargı kanalları Canan Kaftancıoğlu’nun parti üyeliği düşüyor, büyük ihtimal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı otomatik olarak diyecek ki Cumhurbaşkanı’na hakaretten alınan ceza doğrudan parti üyeliğini düşürdü bu durumda il başkanlığı da düştü.

Bunu neye dayanarak söylüyorum. 2 ay önce 31 Mart 2022’de Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin Cumhurbaşkanı’na hakaretten aldığı cezadan ötürü üyeliğini kaybetti. Aynı şey Sayın Kaftancıoğlu için de uygulanacak.

Canan Kaftancıoğlu’nun cezası kesinleştiği için avukatları bir dilekçe verdi. Cumhuriyet Başsavcılığı infaz bürosuna. Dilekçenin içeriği şuydu, dosya Yargıtay’dan size geldiğinde bize haber verin dediğiniz gün adliyede olalım. Dolayısıyla teslim işlemi gerçekleşsin, Canan Hanım teslim olsun siz de süreci başlatın. Verilen dilekçede ‘biz gelelim sizin uygun gördüğünüz tarih ve saatte teslim olalım’ dendi.

Savcılık kaynaklarından öğrendiğim kadarıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaftancıoğlu’nun avukatlarının dilekçesini kabul etmedi. ‘Verseniz de reddederiz’ dediler. Dosya henüz elimize gelmedi. Geldiğinde yakalama kararı çıkarırız. ‘Siz bu esnada haberdar olursanız ne ala’ dediler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir