İsmail Saymaz, Uşak Valisi’nin misyondan alınmasındaki detayları anlattı

İçişleri Bakanlığı, Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın eski AKP milletvekili eşi Hüseyin Kocabıyık’ın Gezi Davasını eleştiren twitleri sonrası geçici olarak İçişleri Bakanlığı emrine görevlendirildiğini bildirdi. Gazeteci İsmail Saymaz olayın ayrıntılarını Halk TV’de anlattı.

Eski AKP’li vekil Hüseyin Kocabıyık’ın Gezi kararına tepki gösterip AKP’yi eleştirmesinin ardından gelmesi dikkati çekti.

Kocabıyık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bizimki de nasıl bir kader böyle! Tüm hayatımızda CHP’nin 1946’da yaptığı seçim hilesini tenkit ettik. 2019’da İstanbul’da bir benzerini biz yaptık. Hayatımız boyunca Menderes’i ipe çeken zalim hakim ve savcılara lanet okuduk; şimdi onların benzerleri vicdansız hükümler kuruyorlar” demişti.

Kocabıyık, paylaşımlarında şunları söylemişti:

Hukuk dışı kararların hakim ve savcıları bizi, hayatımızı adadığımız ne kadar kutsal değer varsa onları savunamaz hale getiriyorlar. Bu karar sahipleri mazide başardığımız her şeyi yıkıyorlar aslında. Bu yıkıma dur diyecek otorite bellidir ve ondan imdat istiyoruz”

Kocabıyık’ın bu twitlerinin ardından Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık, merkeze çekildi.

Halk TV ekranlarında olayın ayrıntılarını anlatan gazeteci İsmail Saymaz şunları söyledi,

“Kocabıyık twitleri attığı sırada eşi Uşak’ta Vali olduğu için, kendisi Ankara’da. Hatta atmadan önce de bi tereddüd ediyor. Acaba eşimin başına bir iş gelir mi? Ama uyarıcı mahiyette atıyor. Sonra telefon trafiği başlıyor AK Parti’lilerden falan. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da arıyor. Soylu ile de çok eskiye dayanan bir arkadaşlıkları var. O da sitem ediyor ‘neden böyle bir twit attın’ diye. Kocabyık’da diyor ki, ya görüşlerimizi de yazamayacak mıyız? Bu da mı yok? Hukuk perişan oluyor. Bu karar nasıl bir karar’ deyip eleştiriyor.

Bunun üzerine Sayın Soylu’da diyor ki “Siz Osman Kavala’yı bilmiyorsunuz. Davayı da bilmiyorsunuz’ diye eleştiriyor.

Bu arada Sayın Soylu Uşak’ta bulunan Vali Kocabıyık’ı da arıyor. Süleyman Bey’in kızgın olduğunu duydum. Diyor ki ‘istifa et’. Vali Hanım’da diyor ki, ‘Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Ben de sonradan gördüm. Siz beni görevden alın’

Bunun ardından Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık merkeze çekiliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir